Duitse machinebouwsector kampt met dalende orders

Foto van: De redactie
Geschreven door De redactie

De Duitse machinebouwsector heeft in 2024 opnieuw een lastig jaar achter de rug. In het vierde kwartaal daalde het aantal nieuwe orders met zeven procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Zowel binnenlandse als buitenlandse bestellingen liepen terug, respectievelijk met zeven en zes procent.

Over het hele jaar gezien bedroeg de daling zelfs negentien procent. Vooral buitenlandse orders lieten een scherpe terugval zien van 24 procent, terwijl de binnenlandse vraag met negen procent afnam.

‘De situatie blijft uitdagend voor onze industrie’, zegt Dr. Markus Heering, uitvoerend directeur van de VDW (Duitse Vereniging van Machinebouwers). Hij wijst op de kansen die de Amerikaanse markt biedt, maar ook op de risico’s van de handelspolitiek van Donald Trump. De wereldwijde economische onzekerheden, waaronder de dreiging van handelsoorlogen, drukken de investeringsbereidheid. De aanhoudende crisis in de auto-industrie en bij toeleveranciers vormt daarbij een extra belasting.

Toch zijn er ook sectoren waar de vraag standhoudt of zelfs groeit. Heering noemt de luchtvaart, medische technologie, precisietechniek, energie, scheepsbouw en defensie als markten waar de afgelopen tijd enkele grote orders zijn geplaatst. Daarnaast blijft de vraag naar diensten zoals onderhoud, reparatie en ombouw sterker dan de verkoop van nieuwe machines. Ondanks deze positieve ontwikkelingen is het ordervolume in alle regio’s wereldwijd met een kwart gedaald.

Herstel pas in tweede helft 2025 verwacht

Een omslag wordt niet op korte termijn verwacht. De VDW rekent pas in de tweede helft van 2025 op een lichte opleving, wanneer een lagere inflatie en rente een positief effect op investeringen kunnen hebben. ‘We verwachten dat de nieuwe Duitse regering duidelijke steun zal bieden om de al maandenlang aangekaartte problemen aan te pakken: het terugdringen van bureaucratie, verlaging van kosten, en het versterken van concurrentiekracht en investeringsactiviteit’, aldus Heering.

De impact van de teruggelopen orders is inmiddels ook zichtbaar in de productie van werktuigmachines. In 2024 nam deze met vier procent af. Voor 2025 wordt een scherpere daling van tien procent verwacht.

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *