Staaljournaal: Drijft mogelijke handelscrisis staalprijzen op?

Foto van: De redactie
Geschreven door De redactie

Steeds meer landen nemen maatregelen tegen de groeiende import van goedkoop Chinees staal. In Mexico is onlangs een dumpingonderzoek gestart naar de invoer van plaatstaal uit China en Vietnam. Vietnam zelf heeft recentelijk ook een tijdelijke antidumpingheffing ingesteld op bepaalde soorten warmgewalst staal uit China. Dat stelt het Staaljournaal van maart.

Foto: Tata Steel

Ook in Zuid-Korea neemt de druk op Chinese staalimporten toe. De Zuid-Koreaanse handelscommissie is recentelijk een dumpingonderzoek gestart naar koolstofstaal en gelegeerde coils uit China en Japan. Het onderzoek werd geïnitieerd na een klacht van onder andere Hyundai Steel en richt zich op de periode 2023-2024.

In Latijns-Amerika groeit de roep om bescherming tegen oneerlijke handelspraktijken van China. De regionale staalverenigingen waarschuwen voor de gevolgen van de export van ruim 110 miljoen ton totaal gewalst staal door China in 2024, het hoogste niveau sinds 2015. Vooral Latijns-Amerika, waar de importbelemmeringen relatief laag zijn, wordt als doelmarkt gezien voor de afzet van goedkope Chinese staalproducten.

China heeft officieel aangekondigd de nationale staalindustrie te herstructureren door middel van productievermindering, als reactie op de aanhoudende overcapaciteit die leidt tot wereldwijde handelsfricties. Hoewel er geen specifieke doelstellingen zijn genoemd, suggereren marktverwachtingen een mogelijke reductie van ongeveer vijftig tot tachtig miljoen ton ruwstaalproductie in de komende jaren. Ter illustratie: in 2024 produceerde China ruim één miljard ton ruwstaal, wat een reductie betekent van zo’n vijf tot acht procent van de totale Chinese productiecapaciteit. Hoewel een verlaging van de productie de staalindustrie in China mogelijk zou kunnen stabiliseren en versterken, zijn er ook twijfels over de haalbaarheid van deze productiebeperkingen door de aanhoudende vastgoedcrisis en toenemende handel belemmerende maatregelen.

Nieuwe maatregelen

De Amerikaanse staalindustrie verwelkomt de herintroductie van de wet ‘Leveling the Playing Field 2.0’, bedoeld om oneerlijke concurrentie, vooral uit China, aan te pakken. De wet voorziet in strengere maatregelen tegen dumping, scherpere controles op buitenlandse subsidies en een krachtiger optreden tegen handelsontduiking. Deze wet wordt als essentieel beschouwd voor de bescherming van de Amerikaanse staalmarkt. De industrie steunt de 25 procent importheffing op staal, die vanaf 12 maart 2025 is ingegaan. Staalorganisaties en CEO’s dringen er bij president Trump op aan geen uitzonderingen toe te staan, aangezien eerdere uitzonderingen de effectiviteit van deze maatregelen hebben ondermijnd. Hoewel Trump recent dreigde met een verdubbeling van het tarief voor Canadees staal naar vijftig procent, blijft het huidige tarief van 25 procent (voor nu) van kracht.

De Europese staalindustrie maakt zich grote zorgen over de impact van de herinvoering van de 25 procent importheffingen door de VS op staal en aluminium. Deze maatregel kan leiden tot een overschot aan staalvolumes uit Azië en vanuit andere regio’s op de Europese markt.

Dit risico kan verdere prijsschommelingen veroorzaken en de concurrentiepositie van de EU- industrie mogelijk schaden. Ook kan de druk van goedkopere importen de overgang naar groenere productieprocessen in Europa vertragen. De EU reageert hierop met tegenmaatregelen, waaronder heffingen op Amerikaanse producten ter waarde van 26 miljard euro. Een lijst van goederen met een waarde van achttien miljard euro wordt de komende weken vastgesteld. Daarnaast worden eerder opgeschorte heffingen van 4,5 miljard euro mogelijk weer ingevoerd, gericht op onder meer buizen en andere staalproducten.

Om verdere schade en een handelsescalatie met de VS te voorkomen, wordt gepleit voor uitbreiding van de EU-beschermingsmaatregelen naar gewalste staalproducten en verlenging van de bestaande veiligheidsmaatregelen tot na 30 juni 2026.

Aanpassing van CO2-regelgeving in de auto-industrie

Een positieve ontwikkeling voor zowel autofabrikanten als staalproducenten is de aanpassing van de CO2-regelgeving. De Europese Commissie heeft besloten om autofabrikanten drie jaar extra tijd te geven om aan de uitstootnormen te voldoen. In plaats van in 2025 moeten producenten nu gemiddeld over de periode 2025-2027 aan de gestelde doelen voldoen. Dit biedt verlichting voor de auto-industrie, die kampt met hoge kosten en een aanhoudende vraag naar fossiel gedreven voertuigen. Voor de volledigheid, deze maatregel moet nog goedgekeurd worden door het Europese parlement en de lidstaten.

Impact van productiestops en EU-steun

De herziene Safeguard-maatregelen van de Europese Commissie, die oorspronkelijk eind maart werden verwacht, zijn door mondiale ontwikkelingen eerder bekendgemaakt en gaan per 1 april in. Hoewel de maatregelen minder ingrijpend zijn dan verwacht, kunnen ze de prijzen en beschikbaarheid van materiaal nog steeds beïnvloeden. De onzekerheid over de nieuwe quota zorgde ervoor dat afnemers in de afgelopen periode terughoudend waren met het plaatsen van grote importorders. In plaats daarvan concentreerde men zich meer op inkoop bij Europese producenten, wat heeft bijgedragen aan de recente prijsstijgingen.

Daarnaast veroorzaken productiestops bij grote EU-producenten extra druk op de markt. ArcelorMittal kondigde groot onderhoud aan bij haar locaties in Duinkerken en Fos-sur-Mer. In Duinkerken ligt hoogoven 4, met een capaciteit van 3,8 miljoen ton, drie maanden stil, met een kostenplaatje van ruim 250 miljoen euro. In Fos-sur-Mer wordt hoogoven 1, goed voor 2,5 miljoen ton staal per jaar, binnenkort tijdelijk uit bedrijf genomen. Ook Salzgitter kampt met productieproblemen en meldde force majeure. Na een brand eind februari ligt de productie van warmgewalste coils stil, wat inmiddels heeft geleid tot leveringsvertragingen en de druk op de Europese staalmarkt verder vergroot.

Italië heeft ingestemd met vierhonderd miljoen euro steun voor Acciaierie d’Italia (ADI) om productie en werkgelegenheid bij de voormalige ILVA-fabrieken te waarborgen. De verkoopprocedure loopt nog met biedingen van diverse internationale staalfabrieken en een besluit wordt op korte termijn verwacht.

Ondertussen werkt de Duitse overheid aan plannen om de investeringen in infrastructuur en defensie aanzienlijk te verhogen. Deze maatregelen, die deels voortkomen uit de huidige geopolitieke spanningen, kunnen de vraag naar staal verder ondersteunen en meer stabiliteit in de markt brengen.

Europese staalproducenten zullen proberen gebruik te maken van al deze ontwikkelingen om hun prijsstrategie verder aan te scherpen. Ondanks de nog altijd matige vraag richten staalfabrieken zich op het verstevigen van de basisprijs, met het streven om zevenhonderd euro per ton te realiseren.

ArcelorMittal

De staalproducent werkt sinds 2021 aan een investeringsplan van ruim twee miljard euro voor elektrische hoogovens (EAF) en een DRI-installatie om de Europese fabrieken, waaronder die in Gent, te vergroenen. Hoewel de beslissing eind vorig jaar werd uitgesteld, bereidt de Europese Commissie beschermende maatregelen voor de staalindustrie voor. Deze investeringsbeslissing hangt af van eerlijke CO2-kosten, concurrentiebescherming en lagere energieprijzen.

ArcelorMittal heeft een uitgebreid onderhoudsprogramma aangekondigd voor de fabrieken in Duinkerken en Fos-sur-Mer. Vanaf half april zal de hoogoven in Duinkerken, de grootste van Europa, tijdelijk stilgelegd worden. Dit onderhoudsprogramma, dat aanzienlijke kosten met zich meebrengt, volgt op eerdere uitgestelde groene investeringen.

Salzgitter

De Duitse staalproducent is afgelopen maand gestart met de bouw van één van de grootste groene waterstoffabrieken van Europa. Vanaf 2026 zal de fabriek jaarlijks ongeveer negenduizend ton waterstof produceren als onderdeel van het programma om de CO2-uitstoot in de staalproductie te verlagen. Dit project omvat de invoering van milieuvriendelijke technologieën, waaronder een DRI-eenheid, een elektrische hoogoven (EAF) en een elektrolyse-installatie, met een volledige transitie gepland tegen 2033.

Salzgitter heeft op 25 februari force majeure uitgeroepen na een brand in de HRC walslijn. De productie ligt momenteel stil en de staalproducent werkt aan een heropstart, waardoor leveringsvertragingen onvermijdelijk zijn.

Acciaierie d’Italia

Vorige week heeft de Italiaanse Senaat een wetsvoorstel goed gekeurd om Acciaierie d’Italia een substantiële financiering van vierhonderd miljoen euro te verstrekken ter ondersteuning van productie en werkgelegenheid. Daarnaast is tachtig miljoen euro gereserveerd voor milieuvriendelijke initiatieven. De staalproducent plant om in 2025 ongeveer vier miljoen ton staal te produceren. Ondertussen loopt het verkoopproces van de voormalige Ilva door, met biedingen van Baku Steel en Jindal Steel International, en een beslissing wordt binnenkort verwacht.

SSAB

De Zweedse staalproducent SSAB zal een elektrische hoogoven (EAF) installeren in haar fabriek in Oxelösund. Dit maakt deel uit van een grootschalige transformatie om de CO2-uitstoot te verminderen. De nieuwe oven moet eind 2026 operationeel zijn en de traditionele hoogovens vervangen.

Indicatieve basisprijzen

Indicatieve basisprijzen per tonWarmgewalste coilsKoudgewalste coilsSendzimir verz.coilsKwartoplaat
Januari 2025€ 590 – 615€ 660 – 680€ 675 – 690€ 670 – 685
Februari 2025€ 620 – 650€ 680 – 700€ 680 – 710€ 680 – 700
Maart 2025€ 645 – 670€ 710 – 740€ 740 – 760€ 710 – 730

*Bij deze prijzen dienen nog toeslagen voor kwaliteit, dikte/breedte/lengte en eventueel beitsen, evenals vrachtkosten gerekend te worden.
***Genoemde prijzen zijn indicatief, circa en geheel vrijblijvend.

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *